Przejdź do treści

Wpisy blogowe

Wpis bloga

24 września 2019 | Brak komentarzy

Jakie regały magazynowe wybrać?


Każdy magazyn powinien być przede wszystkim dopasowany do rodzaju oraz ilości przechowywanego w nim towaru. Nawet najlepsze wyposażenie nie sprawdzi się, a magazyn będzie niezbyt funkcjonalny, jeśli będzie w nim zbyt mało miejsca, a co za tym idzie – trudno będzie poruszać się między półkami i w ciągach komunikacyjnych. Jeśli więc planujemy kupić lub wynająć budynek lub halę na firmowy magazyn, pamiętajmy o dobrze dopasowanym metrażu.

Regały i szafy magazynowe

Podstawą wyposażenia magazynu są meble, ale sporo się one różnią od tych, jakie znamy z wnętrz mieszkalnych czy biurowych. W magazynie meble muszą być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu, a także trwałe, solidne i bezpieczne. Muszą bowiem służyć w niezmienionym stanie przez długi czas. Co więcej, są nieustannie narażone nie tylko na uszkodzenia, ale również na bardzo duże obciążenia. W większości magazynów dobrze sprawdzają się regały wykonane z metalowych rurek, z których można tworzyć różne konstrukcje w zależności od wielkości towarów. Są one trwałe, wytrzymałe, a jednocześnie mają ażurową konstrukcję i w razie potrzeby można je rozmontować czy bez większego problemu przestawić. W większych magazynach, w których towar magazynowany jest na paletach, dobrze sprawdzają się regały paletowe. Dzięki nim można magazynować towar na całej wysokości hali magazynowej aż pod sufit.

Gdy wybieramy regały do magazynu, warto kierować się rodzajem ich konstrukcji, wielkością, a także maksymalnym możliwym obciążeniem. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy regały mają możliwość regulowania położenia półek oraz czy mogą stać samodzielnie, czy konieczne będzie przymocowanie ich do ściany. Trzeba pamiętać, że przy dużej powierzchni magazynowej wiele regałów stoi na środku pomieszczenia, muszą więc być bardzo solidne i stabilne, gdyż nie ma możliwości przymocowania ich do ściany.

Stojaki do składowania

Poza szafami i regałami magazynowymi w wielu magazynach potrzebne są również stojaki do składowania, które świetnie sprawdzają się w przypadku przechowywania przedmiotów o bardzo dużych gabarytach. Najczęściej stojaki wykonane są w formie metalowego słupa ustawionego na stabilnej podstawie i wyposażonego w mocne ramię, na którym umieszczany jest towar. Stojaki powinny być wykonane z wysokiej jakości stali, byś solidne, stabilne i zachowywać równowagę nawet wtedy, gdy są załadowane towarem dosyć nierównomiernie. Najlepiej jest wybierać takie stojaki, które spełniają wszystkie wyśrubowane normy europejskie i mają bardzo dobre parametry. Inwestując w słabej jakości stojaki musimy mieć świadomość, że częściej trzeba będzie je wymieniać, a także, że mogą zdarzyć się sytuacje, gdy nie utrzymają one ciężaru towarów.

Wózki widłowe i paleciaki

Planując urządzenie magazynu trzeba również pamiętać, aby zachować w nim właściwą szerokość ciągów komunikacyjnych, które są potrzebne do poruszania się magazynie także przy użyciu wózków widłowych czy innych pojazdów, które są potrzebne w codziennej pracy magazynu. Wybierając same wózki, warto zwracać uwagę, czy będą one ręczne czy elektryczne, a także do czego konkretnie będą służyły – czy tylko do przewożenia towaru, czy również do rozładunku i załadunku. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych elementów wyposażenia magazynu, także pojazdy, którymi będziemy przewozić towar powinny pochodzić od sprawdzonych i renomowanych producentów, a także mieć właściwe parametry techniczne.

W niektórych magazynach często znajduje się nie tylko część przechowalnicza, ale również część warsztatowa lub biurowa. Warto więc pamiętać, że także te przestrzenie powinny być właściwie urządzone. W warsztatach przydadzą się stoły warsztatowe i mocne, stabilne szafy do przechowywania narzędzi, natomiast w części biurowej trzeba umieścić typowe meble biurowe – najlepiej najprostsze, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Meble biurowe powinny być również ergonomiczne, funkcjonalne i komfortowe w codziennym użytkowaniu przez pracowników. Urządzając magazyn trzeba pamiętać, że wszystkie elementy wystroju będą nam służyły przez długi czas. Nie wybierajmy więc żadnych półśrodków czy słabych jakościowo elementów wyposażenia, gdyż w perspektywie długoterminowej będą nas kosztowały zdecydowanie więcej.

Komentarze

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Copyright 2020 All Rights Reserved