Oświetlenie

Najlepszym rozwiązaniem oświetleniowym w tej chwili na magazynach/halach produkcyjnych jest oświetlenie LED. Bardzo żywotne i ekonomiczne.

Kiedyś problemem było oświetlenie warsztatów w których pracowały niebezpieczne urządzenia – przykładem może być obracający się z dużą prędkością uchwyt tokarki, który pod wpływem światła jarzeniowego, które z kolei mruga z bardzo dużą częstotliwością sprawiał wrażenie jakby się nie obracał lub robił to bardzo wolno. Oświetlenie LED nie powoduje takich efektów wizualnych. Jest światłem stałym.

Kolejnym bardzo dobrym zastosowaniem światła LED jest np. oświetlenie magazynu wysokiego składu i to nie tylko dlatego że jest bardzo ekonomiczne w eksploatacji ale również dlatego że nie zajmuje wiele miejsca. Oprawy jarzeniowe zwykle były zawieszane na linkach lub innych uchwytach pod sufitem i często były uszkadzane przez operatorów wózków widłowych, którzy z dołu mieli problem z manewrowaniem w okolicach lamp. Oświetlenie LED może odstawać od sufitu 5 cm więc nie stwarza większych kłopotów.

Podsumowując:

  1. Żywotność – ok 7 lat bezobsługowej pracy bez przerwy (nie potrzeba podnośników, człowieka z uprawnieniami do prac na wysokościach do wymiany przepalonych jarzeniówek)
  2. Wytrzymałość – nawet 90 000 cykli włączeń i wyłączeń
  3. Rodzaje – dopasowane do różnych wymagań BHP
  4. Sposób montażu nastropowy, zwieszany. Możliwe łączenie lamp w linie.
  5. Jasność świecenia – ok 160 lm/W (zależy od modelu)
  6. Możliwość montażu w mroźniach, chłodniach – zakres pracy lamp w temp. Od -30 C do + 50 C
  7. Niższe rachunki za prąd
  8. Bardzo dobr naświetlenie pomieszczeń powoduje zwiększenie wydajności pracy pracowników (nie męczy się wzrok, mniej pomyłek)