Podstawowe zasady bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym

Właściciele dużych magazynów, którzy zatrudniają sporo pracowników i mają na stanie dużą liczbę wózków widłowych, powinni regularnie organizować swoim pracownikom szkolenia, na których będą przedstawiać im podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się wózkiem. Choć wiele osób może powiedzieć, że to niepotrzebne marnowanie czasu pracy pracowników, w rzeczywistości pewne zasady warto powtarzać jak najczęściej. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, ze pracownicy nie wykonują swoich obowiązków prawidłowo, a to pracodawca będzie musiał ponosić koszty wypadków przy pracy, przestojów w działalności firmy czy braku przepływu towarów.

Sprawdzenie wózka przed jazdą

Przed każdą jazdą wózkiem widłowym jego operator powinien sprawdzić, czy jest on w pełni sprawny technicznie. Trzeba zwrócić uwagę, czy w wózku nie ma żadnych wycieków ani mechanicznych uszkodzeń, sprawdzić poziom wszystkich płynów (hamulcowego, chłodniczego, oleju), a jeśli jest za niski, uzupełnić go. Operator musi również sprawdzić oświetlenie, kierunkowskazy oraz sygnały dźwiękowe. Brak któregokolwiek z tych elementów może bowiem powodować zagrożenie w trakcie poruszania się wózkiem po hali. Wszystkie te działania nie są wcale czasochłonne i sprawny operator powinien uporać się z nimi bez problemu w ciągu kilku minut. Dopiero wtedy może przystąpić do pracy i uruchomienia silnika pojazdu.

Bezpieczeństwo podczas jazdy

W czasie poruszania się wózkiem widłowym operator powinien wykonywać swoją pracę szybko i sprawnie, ale jednocześnie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Należy zwracać uwagę na prawidłowe ułożenie wideł – powinny one znajdować się w pozycji poziomej w odległości około 10-20 cm od podłoża. Bez względu na to, czy wózek jest załadowany czy pusty, zabronione jest poruszanie się nim z uniesionymi widłami. Operator powinien również pamiętać, że na wózku widłowym powinien znajdować się tylko on. Nie może przewozić żadnych osób na którymkolwiek z elementów wózka widłowego. Nawet, jeśli hala jest duża, a któryś z pracowników prosi o podwiezienie, operator musi zachować zdrowy rozsądek. Brak zachowania zasad bezpieczeństwa to prosta droga do poważnych wypadków.

Podczas pracy wózkiem widłowym należy również pamiętać o prawidłowym załadowaniu towaru na wózek. Najważniejsze jest, aby środek ciężkości znajdował się na środku palety, dzięki czemu wózek nie będzie się przechylał, a towar przesuwał. Pamiętajmy również o maksymalnym możliwym obciążeniu wózka. Każdy operator powinien znać nośność oraz inne parametry pojazdu, na którym pracuje i przewozić jedynie taki ładunek, który jest dostosowany ciężkością do wymagań określonych przez producenta pojazdu. Lepiej jest obrócić wózkiem kilka razy niż brać jednorazowo ładunek o nadmiernym obciążeniu, który może dosyć łatwo spowodować wypadek i poważny przestój w pracy.

Pamiętaj o ograniczeniach prędkości

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, wózki widłowe również mają swoje ograniczenia prędkości. Nie można więc rozpędzać się wózkiem nadmiernie, gdyż wtedy będziemy jeździć niezgodnie z przepisami. Wewnątrz hali na ciągach i trasach komunikacyjnych wózek może poruszać się z prędkością maksymalną 18 kilometrów na godzinę. Na zewnątrz w pobliżu budynków oraz hal produkcyjnych prędkość ta jest jeszcze mniejsza, bo zaledwie 12 kilometrów na godzinę. Jeśli wózek porusza się nie po magazynie, a po hali produkcyjnej, może jechać z maksymalną prędkością 6 kilometrów na godzinę. Oczywiście, poza tymi zasadami ważny jest również zdrowy rozsądek i umiejętności operatora, który powinien dopasować prędkość do widoczności czy warunków panujących na trasie. Czasem poruszanie się z maksymalną dozwoloną prędkością jest zbyt szybkie i trzeba je nieco ograniczyć dla zachowania bezpieczeństwa.

Prowadzenie wózków widłowych tylko z pozoru wydaje się łatwe i bezproblemowe, w rzeczywistości wymaga jednak doświadczenia i sporych umiejętności. Nie każdy pracownik magazynu ma prawo siadać za kierownice wózka widłowego. Trzeba mieć do tego odpowiednie uprawnienia. Każdy magazynier, który chce poruszać się wózkami widłowymi, musi mieć ukończony specjalny kurs. Powinien o tym pamiętać także pracodawca, który nie może pozwolić, by wózkami widłowymi poruszali się pracownicy, którzy nie mają do tego stosownych uprawnień.